Vzkříšení sladkovodních řas

MUDr. Radim Uzel, CSc.

Na první pohled se zdá, že čtvrt století není příliš dlouhá doba na to, aby medicína dosáhla nějakých zásadních změn. A přesto se mi zdá, že ještě na počátku sedmdesátých let bylo porodnictví, ženské lékařství a sexuologie v mnoha směrech ve srovnání s dneškem na úrovni téměř středověké. Oplození ve zkumavce bylo hudbou budoucnosti a poruchy mužské potence jsme léčili dobrým slovem. Při pohledu zpět se však vynořují určité léčebné postupy, které zdaleka neztratily svou platnost, ba naopak moderní medicína třetího tisíciletí jim přichází stále více na chuť.

Když jsem dostal k dispozici preparáty projektu Alga spring - přípravky používající sladkovodní řasy, měl jsem pocit, jakoby z popela vstával bájný pták Fénix, který mi připomíná léčebné úspěchy z mého mládí. Ano, již na počátku sedmdesátých let jsme dostali v ženském lékařství k dispozici prášek ze sladkovodních řas. Tento biologický produkt jsme pak používali v ženském lékařství nejen k hojení raných ploch po drobných zákrocích; přípravek se nám osvědčil také při úpravě mikrobního prostředí ženské pochvy, takové nemoci se totiž táhnou odborným životem každého gynekologa jako pověstná červená nit a málokterá žena není několikrát v životě postižena zánětem poševní sliznice a obtěžujícím výtokem nebo hormonální poruchou.

Historie všech velikých objevů a jejich využití má často charakter stoupající a klesající křivky. Také řasové preparáty byly na čas vytlačeny expanzí chemických produktů, které likvidovaly mnohé infekce a hormonální poruchy s razancí slona v porcelánu. A přitom je to právě ženský lékař, který ví, že při léčbě gynekologických potíží není často možno postupovat metodou spálené země - likvidací všech mikroorganismů, tedy i těch zdraví prospěšných. V této konkurenci vítězí tedy nepochybně přírodní léčivé zdroje. Renesance sladkovodních řas přichází tedy jako na zavolanou právě v dnešní době zvýšeného výskytu alergií na všemožné léky, chemikálie, ale i na původně neškodné ostatní komponenty zevního prostředí. Nalomená obranyschopnost moderního člověka přímo předurčuje změnu medicínského myšlení a jeho návrat k osvědčeným produktům přírody.

Koncentrát sluneční energie v produktech sladkovodních řas není tedy zdaleka jen doménou ženského lékařství, ale uplatňuje se takřka ve všech medicínských oborech.

Dosavadní léčebné výsledky hovoří jednoznačně pro použití produktů Alga spring také v léčbě sexuologických potíží, hlavně funkčního charakteru. Ačkoliv se o pověst afrodiziaka ucházejí již desítky přírodních látek, řasové produkty hrají v důsledku svého komplexního biologického potenciálu na tomto poli naprosto nezastupitelnou roli. Snad to nebude působit příliš archaicky, ale nenapadá mne jiné vhodnější slovo, než staré dobré označení životobudič.